A szabadidő eltöltésére számos intézmény, magán vagy állami vállalkozás áll rendelkezésre.
Művelődési otthonok
A közművelődés helyi intézményei. Célja a lakosság művelődésének kielégítése, fejlesztése, kulturális értékek közvetítése és elsajátítása. Kialakulásuk a 2. világháború után a társadalmi, politikai aktivitás, érdeklődést, helyet és fórumot keresett, ahol az emberek kicserélhették gondolataikat, hallathatták hangjukat. Megjelent egy igen fontos szükséglet: a művészetek iránti érdeklődés, alkotási vágy.
Művelődési házak és központok
Művelődési ház:
1300 főt meghaladó településen, amely lehetőséget biztosít könyvtár, szakkörök, baráti körök összejövetelére.
A művelődési központoknak reprezentálniuk kell a művelődési otthoni hálózat magasabb szintjét, 8000 fő feletti település, kell színházterem, klubszoba, szakköri helység, audiovizuális, korszerű eszközökkel. Irányítója főfoglalkozású igazgató.
Tevékenysége:
Könyvtár, klubkönyvtár, színházi előadások, hangversenyek, kiállítások, szakmai klubok, baráti körök részére összejövetelek biztosítása, tanfolyamok, különböző előadások, előadássorozatok.
Vonzáskörzetbe tartozó művelődési házak segítése.
Iskolák
Feladatuk:
Változatos lehetőségek biztosítása, megismertetése, önkéntesség biztosítása, tudatos tervezés
Szempontok:
Tudatosság, egymásra építettség, fokozatosság, változatosság, kis közösségek támogatása, teadélutánok, mozi, színház, hangverseny, szakkörök, vetélkedők, iskolai csoportkör
Múzeumok
Közérdekű, tudományos, kulturális vagy művészeti szempontból értékes tárgyak gyűjteménye, állandó kiállításai.
A múzeum a görög „múzsa” szóból ered, az ókorban a múzsák temploma volt a múzeumok őse.. Az első múzeumok természeti és régészeti ritkaságok gyűjteményei voltak. A reneszánsz idején a műtárgyak gyűjteményeit, korunkban a művészeti és tudományos gyűjteményt nevezik múzeumnak.
Anyaguk szerint:
- Anatómiai
- Gazdasági
- Ásvány
- Állat – és növénytani
- Néprajzi
- Fizikai
- Történelmi
- őskori
- Egészségügyi
- Hadtörténeti
- Kriminológiai
- Közlekedési
- Bányászati múzeum
Az adott tudományág tárgyának anyagát, történetét eredeti mintákkal, preparátumokkal vagy festett/faragott képekkel szemléltetik. Külön csoportot alkotnak a művészeti múzeumok, amelyek hol a művészet egész körét, hol egy-egy ágát ölelik fel (festészet, szobrászat stb.). Vannak egy-egy mester alkotásait bemutatók, de magángyűjteményből nyilvános múzeummá válássá is példák.
Legnevezetesebb múzeumok:
- párizsi Louvre
- madridi Prado
- londoni British Museum
Vidéki múzeumaink száma 63.
Sportlétesítmények
Egyre nagyobb az igény, egyre népszerűbbek, állami és magánvállalkozásban működnek.
- Sportlétesítmények
Szabadtéri: salakos, homokos, betonos
Fedett: műfüves, füves, betonos, műanyag
Foci, tenisz, kosár, squash, teke, bowling, öltöző, zuhany, büfé - Fitnesscentrumok
Mozgás, táplálkozási szokások, bemutatók, nagyversenyek
Nagy érdeklődés, pezsgőfürdő, szauna, szolárium, salátabár - Klubok
Egy községben néhány ember is létrehozhatja. Nevet adhatnak, versenyezhetnek, vannak évszázados hagyományúak (sportklubok)
Vadász, lovas, foci, golf, kosár, tenisz
Faluházak
Számos kis térség, ahol az emberek számára fontos a természethez való kapcsolatuk és a hagyományok ápolása. Történelmi gyökereik is vannak az itt élő nemzetiségieknek (Dunántúl: németek, Bukovina: székelyek, Felvidék: magyarok).
Decsi Művelődési Ház: helyt ad az ott élő emberek hagyományainak ápolására, népművészet, híres a decsi lakodalmas program. Számos településen vannak faluházak, néprajzi-, történeti kiállítások, szőttesek, fa- és agyagművészet, gasztronómia, borok
Híresek:
- Buzsák
- Sióagárd
- Kalocsa
- Hollókő
Észak-Magyarországon palócok – építészeti hagyományok, népszokások. Mindenkinek szívügye őseink használati tárgyainak, öltözködésüknek, szokásaiknak megismerése, megismertetése, és ez egyben a magyar kultúra feladata is.