A vezeték nélküli IEEE 802 LAN-ok
A vezeték nélküli hálózatok (WLAN) a lokális hálózat funkcióját nyújtja, de szemben azzal, nincs szükség fizikai (kábel) összeköttetésre a gépek között.
Az adatátvitel a gépek (berendezések) között modulált rádióhullám segítségével történik. A WLAN sebessége tipikusan 11Mbps vagy 54Mbps. Ez elméleti adatátviteli sebesség. A gyakorlatban nagyon sok mindentől függ a maximális sebesség:
- helyszíni viszonyok
- zavarok
- a titkosítás ki / bekapcsolása a kommunikáció alatt.
802.11 LAN: a rendszer cellákra van osztva. Az egyes cellákat bázisállomások irányítják, melyeket hozzáférési pontnak (AP) hívunk.
Bár egyetlen cellából is állhat a vezeték nélküli LAN, leggyakrabban néhány cellából álló rendszereket valósítanak meg, ahol a hozzáférési pontok valamilyen gerinchálózaton, elosztó rendszeren keresztül kapcsolódnak egymáshoz.
Helyi hálózatok összekapcsolása
Repeater (jelismétlő)
Az ismétlő egy fizikai rétegbeli eszköz, amely mindkét irányból veszi, felerősíti és továbbítja a jeleket. A hálózat által átfogott távolság növelése érdekében az egyes kábeleket kötjük vele össze. A legolcsóbb és legbutább hálózati elem. Problémái:
- Gyenge biztonsági tulajdonságok
- Plusz késleltetés
- A repeaterek számát a felső rétegek korlátozzák.
Bridge (híd)
A LAN-okat lehet vele összekapcsolni. Az adatkapcsolati rétegben működő eszközök. A hidak az adatkapcsolati rétegbeli címeket vizsgálják meg, hogy elvégezhessék a forgalomirányítást. Problémái: - nincs útvonal optimalizálás
- ha szakadás van a hálózatban nem tud alternatív útvonalat találni
- gyenge biztonsági tulajdonságok.
HUB (Elosztó)
Az egyik portjukon vett keretet bitről bitre átmásolják a másik portjukra, mintegy meghosszabítva ezzel az elektromos jellemzők miatt rövidre korlátozott szegmenst.
Problémái: - Csomagütközések.